News Detail Page

Post

2018 Outdoor Track & Field State Champions
Julie Beckwith

The Knights are the Girls 2018 Class 2A Outdoor Track & Field State Champions! The girls team captured the school's 11th state title, while the boys team was the 2nd place runner up in 2A. Individual state champions are Kalia Todd (triple jump and 300 hurdles), Darian Sanders (triple jump), James Dixon (800m), Cole Hall (pole vault), Sophie Cornelius (pole vault), and the boys 4x400m relay (Cole, Darian, Jack Engel, and James). There were many other podium finishers and school records broken, please see below for all of the results. The entire team trained very hard all year to get to this point, and it was a spectacular end to the season. Congratulations and Go Knights!

Team Awards
Girls – State Champions (109.33 points)
Boys – 2nd place runner up (84 points)

Individual State Champions
Kalia Todd – triple jump (35' 3.5"), 300 hurdles (48.55 sec.)
Darian Sanders – triple jump (42' 0.75")
James Dixon – 800m run (1:58.8 – new school record)
Cole Hall – pole vault (13' 0")
Sophie Cornelius – pole vault (9' 0")
Boys 4x400m relay (3:31.00 – new school record) – Cole Hall, Darian Sanders, Jack Engel, James Dixon

Complete list of those scoring points

Girls 400m dash
Camille Oliver – 1:04.99 – 6th

Boys 400m dash
James Dixon – 50.83 (new school record) – 2nd

Girls 800m run
Mary Allen Murray – 2:36 – 4th

Boys 800m run
James Dixon – 1:58.8 (new school record) – 1st
Jesse Hungerpiller – 2:09.27 – 6th

Girls 1600m run
Mary Allen Murray – 5:50.96 – 3rd
Ariel Dean – 6:00.49 – 7th
Caroline Lee – 6:03.34 – 8th

Boys 1600m run
James Dixon – 4:39.06 – 2nd
Asher Desai – 4:44.76 – 4th

Girls 3200m run
Mary Allen Murray – 12:40.35 – 2nd

Boys 3200m run
Asher Desai – 10:29.10 – 4th

Girls 100m hurdles
Kalia Todd – 16.87 – 4th

Girls 300m hurdles
Kalia Todd – 48.55 – 1st

Girls 4x100m relay
Lauren Sottosanti, Archie Yarlagadda, Camille Oliver, Tatianna Sanders – 53.51 – 5th

Girls 4x400m relay
Mary Carolyn Sink, Ariel Dean, Lily Davis, Camille Oliver – 4:33.08 – 4th

Boys 4x400m relay
Cole Hall, Darian Sanders, Jack Engel, James Dixon – 3:31.00 – 1st

Girls 4x800m relay
Amrita Lakhanpal, Merritt Edwards, Arden Campbell, Ariel Dean – 11:27.88 – 2nd

Boys 4x800m relay
William Denniston, Jesse Hungerpiller, David Niederweis, Asher Desai – 9:04.46 – 4th

Girls High Jump
Lauren Sottosanti – 4' 8" – 2nd
Frances Isom – 4' 8" – 3rd
Chloe Cross – 4' 4" – 8th

Girls Pole Vault
Sophie Cornelius – 9' 0" – 1st
Lauren Sottosanti – 7' 0" – 6th

Boys Pole Vault
Cole Hall – 13' 0" – 1st

Girls Long Jump
Kalia Todd – 15' 5.75" – 3rd
Lillie Parks – 14' 8.75" – 5th

Boys Long Jump
Darian Sanders – 19' 8.25" – 6th
Cole Hall – 19' 6.25" – 8th

Girls Triple Jump
Kalia Todd – 35' 3.5" – 1st
Lillie Parks – 33' 3.25" – 4th

Boys Triple Jump
Darian Sanders – 42' 0.75" – 1st
Jack Wilks – 40' 4.5" – 3rd

Girls Javelin
Liz Patterson – 87' 0" – 7th

  • Academic News
  • Admissions News
  • Alumni News
  • APA News
  • Athletic News
  • Board News
  • Community News
  • Development News
  • Faculty News
  • Headmasters News
  • News and Announcements
  • School News
  • Sports Medicine News
  • Student Announcements
  • Team News